Avcılar Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat

Reflü Nedir Ve Neden Olur? Belirtileri – Tedavisi, Diyeti, Nasıl Geçer?

Reflü Nedir Ve Neden Olur? Belirtileri – Tedavisi, Diyeti, Nasıl Geçer?

Reflü nedir ve neden olur diye çok merak ediliyor. Bu hastalığın belirtileri, tedavisi ve diyeti hakkında bilgiler Ajanshaber.com’da.

23 Mart 2016 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan olan reflü birçok kişide görülüyor. Bu sebeple reflü tedavisi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sayısı her an artıyor. Reflü belirtileri arasında uzman doktorların en çok dikkat çektiği yemek sonrası midede olan ekşimeler oluyor. Bu hastalığa yakalanmamış olanlar ise en çok reflü nedir sorusuna cevap arıyorlar. Özellikle yenilen yemeklerden kaynaklandığı için reflü diyeti de mevcut. Reflü nasıl geçer diye merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Uzman doktorlar tarafından reflü hastalığı ile ilgili cevaplanan soruların cevabı Ajanshaber.com’da.

REFLÜ NEDİR VE NEDEN OLUR

Pek çok insanda yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ve yemek borusunda yanma yakınmaları mevcuttur. Bu rahatsız edici durum yemek borusuna ve hatta ağıza kadar gelen yemek ve mide asidi ile belirgindir. Bu durum bazı kişilerde geçicidir fakat diğerlerinde oldukça rahatsız edici, sık sık oluşan ve oldukça ağrılı bir hastalık halini alır. Toplumda oldukça sık oranda (%15-20) gözlenen bir hastalık olan reflü, kadınlarda daha sık gözlenir. Fakat ciddi boyutta yemek borusu hasarı erkeklerde daha sık gözlenir.

Reflü hastalığının en sık rastlanan belirtisi göğüsteki yanmadır. Bazı insanlar bu yanmayı midesinde, boyunda, omuzlarda ya da hatta sırtta ya da kollarında hissedebilir. Genellikle bu sebeplerle doktora başvurulur. Ağrıya ilaveten ağıza ekşi su gelmesi de sık rastlanan belirtidir. Boğazda ve ağızda kötü bir tat bırakır, genellikle yemek sonrası ve nadiren yemek sırasında oluşur. Belirtiler sıklıkla yatarken ve uyurken meydana gelir. Karında şişkinlik, hıçkırık, gıcık hissi, öksürük, ağız kokusu, ses kısıklığı, ses tellerinde nodül ve astım nöbetleri diğer belirtileridir.

REFLÜ TEDAVİSİ

Reflü hastalığı günümüzde tanısı konduktan sonra önleminin alınması ve tedavisi mümkün bir hastalıktır. Yemek ile birlikte midede öğütücü işlem amacı ile asit salgılanması başlar. Yemek bitiminde bu salgılanan asidin bir kısmı mideden taşarak yemek borusunu tahriş eder. İşte bu geriye taşmaya Reflü adını veriyoruz. Mide yüzeyi aside alışık ve asidin tahrip eden etkisini ortadan kaldıracak mekanizmalara sahiptir. Ancak yemek borusunda aside karşı bu tür koruyucu etkili mekanizmalar bulunmaz. Normalde mide ile yemek borusu arasında kapı görevi gören bir mekanizma mevcuttur. Bu kapı yutulan lokmaların yemek borusundan mideye geçişine izin verir ancak mide içeriğinin geri kaçmasını önleyecek mekanizma ile çalışır. Bu kapıdaki gevşemeler ya da bozukluklar reflü hastalığının oluşmasının nedenleridir. Mide içindeki basıncın arttığı durumlarda (çok yemek yenmesi, yemek sonrası yatılması, vs) reflü sıklığı daha fazladır. Günümüzde laparoskopik ameliyatların hastaya sağladığı daha az ağrı, daha kısa sürede iyileşme avantajlarından reflü hastalığının tedavisinde de yararlanmaktayız.

İlaç tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere iki yöntem vardır. Reflü tedavisinde altta organik bir neden yoksa hastaya asit oluşumunu engelleyici ilaçlar ve mevcut asidi nötralize edici ilaçlar verilir. Cerrahi tedavide ameliyatla mide ile yemek borusu arasındaki büzgeç kas kuvvetlendirilir Genelde mide fıtığı varsa bazende ilaç tedavisinden sonuç alınamadığında başvurulur. Uzun süre ilaç kullanmak istemeyen hastalarda ise eğer cerrahi tedavi uygunsa ve hasta da istiyorsa uygulanabilir. Hasta cerrahi tedavinin yan etkileri ve komplikasyonlar hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir.

REFLÜ BELİRTİLERİ

Sürekli boğaz temizleme ihtiyacı, ses kısılması, sık sık farenjit veya larenjit sorunu olan kişilerin çoğunda esas neden reflüdür. Yine müzmin öksürüğü olanların yarısında reflü hastalığı olduğu ortaya konmuştur. Hatta yıllarca öksürüp bir tanı konmadan doktor doktor gezen hastalar vardır. Astım ile reflü birlikte ise biri diğerini kötüleştirir. Reflüden şüphelenilen hastaların bazısında ise kalp ağrısından ayrılması imkansız göğüs ağrısı meydana gelir. Böyle durumlarda öncelikle kalp tetkiki yapıldıktan sonra reflüden şüphelenmek en doğru yoldur.

Yutma güçlüğü, ağrılı yutma, mide kanaması veya kilo kaybı reflünün bulguları olabildiği gibi tamamen farklı bir hastalığa da işaret edebilen durumlardır. Çocuklarda reflü hastalığı, basit kusmalar şeklindedir ancak özellikle süt çocuğu döneminde “ani çocuk ölümü” sendromu sorumlusu olabilmektedir. Çocukluk döneminde duruş bozukluğu, büyüme gelişme geriliği, kansızlık, zatürre atakları, solunum yolu hastalıkları, yeni doğanda boğulma atakları da GÖR’ün başvuru nedenleri arasındadır. Çocukluk çağı astımının üçte birinin altında reflü yatmaktadır.

REFLÜ NASIL GEÇER

Yüksek yastıkta yatın çünkü yatarken vücudun üst kısmı ve baş yüksekte olmalıdır. Fazla miktarda yemekten kaçının çünkü fazla yemek mide basıncını artırır ve reflü olasılığını arttırır, bu nedenle az miktarda sık ve düzenli yemek yiyin. Ayrıca yiyecekleri yavaş yiyip, iyi çiğnemeye özen gösterin. Yemeklerdeki yağı azaltmak da reflü hastalığının önüne geçmek için yapılabilecekler arasındadır. Kahve ve çayı az tüketmek ge reflü rahatsızlığını hafifletir çünkü kafeinli veya kafensiz kahve reflü olasılığını artırır. Reflüye neden olan içecekler arasında alkol, kola, gazoz gibi asitli içecekler, konserve meyve suları da sayılabilir.

Çok baharatlı yiyeceklerden, turşu ve sirkeden kaçının çünkü baharatlar reflünün şiddetini arttırarak midede yanmayı arttırabilir. Bu nedenle baharatlı hazır gıdaları sınırlandırıp yemeklerinize daha az baharat kullanınız. Yemekten sonra hemen yatmayın en az 1 saat oturun. Sigara ve diğer tütün ürünlerinden sakınmanız da önerilir çünkü nikotin yemek borusunun alt kısmındaki süzgeci gevşetmektedir. Fazla kilolardan ve stresten kurtulmaya çalışın.

Kaynak: Ajans Haber

KAYNAK : http://www.ajanshaber.com/reflu-nedir-ve-neden-olur-haberi/341755

Yorumlar kapatıldı.

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül
Genel