Avcılar Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat

‘Brüksel’in zaafı büyük bir travmaya neden olacak’

‘Brüksel’in zaafı büyük bir travmaya neden olacak’

Belçika’nın ve AB’nin önemli kurumlarının başkenti Brüksel, peş peşe terör saldırıları ile sarsıldı.

23 Mart 2016 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Avrupa’nın göbeğinde, AB ve NATO’nun en büyük merkezlerinin bulunduğu Belçika’nın başkenti Brüksel, Brüksel Havalimanı ve metro istasyonunda gerçekleştirilen saldırılar ile sarsıldı. Saldırı dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Saldırının ilk gerçekleştiği Brüksel Havalimanı, NATO merkezine, ikinci saldırının gerçekleştirildiği metro istasyonu da AB binalarına oldukça yakın mesafede.

Saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor. Saldırı sonrasında Belçika’da güvenlik alarmı verilirken güvenlik tedbirleri diğer Avrupa ülkelerine de yayıldı.

Brüksel’deki saldırıyı AjansHaber’e değerlendiren Emekli Paris Büyükelçisi Uluç Özülker, saldırıların, yakalanan IŞİD üyesi Salah Abdeslam’a karşı bir intikam olarak görülebileceğini belirterek Belçika’nın tedbirsizliğinin de ortaya çıktığını söyledi.

Brüksel’deki zaafın büyük bir travma ve endişeye neden olacağını dile getiren Özülker, teröre karşı uluslararası işbirliğinin öneminin bir kez daha gözler önüne serildiğini belirtti.

Emekli Paris Büyükelçisi Uluç Özülker, AjansHaber’e şu değerlendirmelerde bulundu:

“BİR ANLAMDA İNTİKAM OLARAK DA GÖRÜLEBİLİR”

Terörün mesajı her yerde aynı. Paris saldırısının ardından Belçika polisi aranan teröristi kendi başına hareket ederek Molenbeek mahallesinde yakaladı. Bir anlamda bir intikam olarak da düşünülebilir. Paris’teki saldırı esas itibariyle IŞİD kaynaklıdır. Fransa’da 6 milyon Müslüman yaşamakta ve bu Müslümanlar sonuç itibariyle potansiyel risk olarak da görülebilmekteydi. Hadiseler de oradan cereyan etti ama esas itibariyle Paris’te cereyan eden olaylar ve bu sürecin Belçika’dan kaynaklandığı ortaya çıktı.

“BELÇİKA’NIN TEDBİRSİZLİĞİ ORTAYA ÇIKTI”

Belçikalıların bu konularla ilgili olarak daha tedbirsiz oldukları da ortaya çıktı. Sonuçta da gördüğümüz gibi Belçika bunun bedelini ödüyor. Bu davranış ilk değil, Sabancı suikastı sonrasında en önemli tanık Fehriye Erdal’ın iade edilmemesi ve kayıplara karışması da ortada. Bunu da düşünmek lazım. Bütün bunlar içerisinde Belçika çok parlak bir ülke durumunda da değil.

BRÜKSEL’DE PEŞ PEŞE PATLAMALAR

PATLAMA ANI KAMERALARA YANSIDI | İŞTE O ANLAR

GÖRGÜ TANIKLARI PATLAMA ANINI ANLATTI

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

“BRÜKSEL’İN ZAAFI BÜYÜK BİR TRAVMA VE ENDİŞEYE NEDEN OLACAK”

Fevkalade büyük riskleri de beraberinde getiren bir süreç. Unutmayalım ki AB’nin organlarının büyük bir kısmı Brüksel içerisindedir. Meselenin büyüklüğü de buradadır. NATO da orada. NATO çok daha korunaklı ama NATO merkezi de patlamanın olduğu havaalanına çok yakın mesafededir. Batı dünyasının çok önemli merkezlerinden biri olma vasfını taşıyan Brüksel’in bu zaafı esas itibariyle ciddi bir travma ve endişeye sebebiyet verecek gibi gözüküyor.

“İLK KEZ YAŞANAN TRAVMANIN NE KADAR VAHİM OLDUĞUNU ANLIYORUZ”

İnsanların kaçışmasını da gördükten sonra üzülüyoruz. Biz kanıksadık bir çok şeyi, korkarak gidiyoruz. Orada ilk kez yaşanan bir travmanın ne kadar vahim olduğunu anlıyoruz. Onlar da bu dakikadan sonra bütün uyarılarımıza rağmen terörün ne ifade ettiğini acı bir şekilde maalesef yaşadılar. Bu uluslararası alanda işbirliği ile bitirilebilecek bir şeydir.

“ÇOK ÜZÜCÜ BİR OLAY”

Libya’da büyükelçilik yaparken Kaddafi, PKK’nın eğitim kamplarını hürriyet savaşçıları olarak değerlendirir ve maddi, manevi her türlü yardımı yapardı. Diğer taraftan Norveç de petrol geliri fazlasının önemli bir kısmını dünya çapında ‘hürriyet savaşçılığı’ diye kullanmıştır. Kendi başlarına geldiği zaman ise üzülürler, paniklerler, travmaya girerler.  Netice itibariyle çok üzücü bir olay.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

Kaynak: AjansHaber

KAYNAK : http://www.ajanshaber.com/avrupanin-kalbine-bomba-haberi/342337

Yorumlar kapatıldı.

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül
Genel