Avcılar Evden Eve Nakliyat Ankara Evden Eve Nakliyat

”Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkanlar Genelgesi” nde değişiklik yapıldı

”Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkanlar Genelgesi” nde değişiklik yapıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından aktarlarda açık bir şekilde satılan bitkilere yeni düzenlemeler getirildi. ”Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkanlar Genelgesi” nde değişiklik yapıldı.

23 Mart 2016 Çarşamba - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Bitkisel Destek Tedavi Tıbbi Ürünler Daire Başkanı Aslı Can Ağca, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, aktarların camekanlarında “sağlık beyanı ile satış ve tedavi eder” şeklinde satış yapmaması gerektiğini, bunun bir sağlık hizmet sunumu olduğunu belirtti.

ÜRÜNLER PAKETLENECEK

Hastaların bu tarz ilaçları ve karışımları eczanelerden alması gerektiğine dikkati çeken Ağca, “Aktarlar ‘sağlık beyanı ile tedavi eder’ ifadeleriyle satış yapamayacaklar. Camekanlarında ‘tedavi eder’ ifadeleri olmayacak. Bitki karışımları yapamayacaklar. Aktarlarda açıkta satılan ürünler paketli halde olacak ve bitkinin Türkçe ve Latince adının yer alması gerekecek” dedi.

İŞTE SATIŞI YASAKLANAN ÜRÜNLER

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun hazırladığı listede 71 bitkisel ürünün aktarlarda satışı da yasaklandı.

Bu ürünlerden bazıları şöyle: “Adasoğanı, kantarit, kuduz böceği, katran ruhu, kreozot, horosani, güzelavrat otu, pire otu, yüksük otu, balık otu, Ebu Cehil karpuzu, eşek hıyarı, kenevir, baldıran, sedef otu, hintyağı, altın kökü, pire otu, erkek eğrelti otu, çöpleme, bit otu, papaz otu, kurtboğan, amonyak, arsenik, göztaşı, ban otu, jaborandi yaprağı, kenepod esansı, kroton tohumu, çiğdem, adem otu, deli bal, lokman ruhu.”

Kaynak: AA

KAYNAK : http://www.ajanshaber.com/aktarlara-yeni-duzenleme-haberi/341438

Yorumlar kapatıldı.

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül
Genel